Rüzgar Enerjisi Ucuzlamaya Devam Ediyor
October 03, 2017 14:01
2 DAKİKALIK OKUMA GEREKTİRİR.

İlk kez düzenlenen Amerika Rüzgar Haftası’nın hemen ardından Enerji Bakanlığı (DOE) Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) 2030’a kadar rüzgar enerjisi maliyetlerinde %50 düşüşün mümkün olabileceğini öngördükleri yeni bir rapor sundu. Üstelik öngörülen bu düşüş 2009’dan bu yana %66 düşen maliyete ilaveten bir düşüş.

Yakın geleceğin rüzgar santralini–“yüksek koordinasyonla çalışan akıllı ve yaratıcı makineler bütünlüğü”- olarak hayal eden NREL rüzgar türbini tasarımı, malzemeleri ve kontrollerinin büyük performans iyileştirmeleri ve maliyet düşüşüne anahtar olacağını öngörüyor.

Gelişmiş türbinler önemli ölçüde daha fazla elektrik üretecek ve bu sayede hiçbir idari teşvik olmadan birçok eyalet ve bölgede rüzgar en düşük maliyetli elektrik biçimi olacak. NREL’in bulguları federal rüzgar Üretim Vergi Kredisi’nin (PTC) ne kadar başarılı bir şekilde ölçek ekonomilerini ittirdiği ve verimliliği arttırdığını gösteriyor, ayrıca PTC’nin azalması ile beraber rüzgar enerjisinin yayılmasının da azalması ile ilgili endişelere de yanıt veriyor.

 

Enerji Üretimi Öngörüleri

NREL’in raporundan önceki en güncel rüzgar enerjisi maliyetinin ilaveten düşüşünü öngören kanıt, DOE tarafından finanse edilen 2016 yılındaki bir araştırma tarafından sunulmuş. Tüm dünyadaki uzmanlarla anket yapan bu araştırma bulgularında 2030’a kadar yüzde 24-30 arasında bir maliyet düşüşü beklentisi olduğunu görmüş. Daha agresif durumlarda uzmanlar, araştırma ve geliştirme programlarının ve teknoloji öğreniminin ek verimliliğe yol açtığını ve bunun sayesinde, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, yüzde 40’ı bulan maliyet düşüşleri olabileceğini öngörüyorlar.

Lawrence Berkley Ulusal Laboratuvarı

 

Bu öngörülerden yola çıkarak, NREL geleceğin “AKILLI” rüzgar santralinin daha da fazla maliyet düşüşünü, 2030’da yüzde 50’ye kadar, başarabileceğini tahmin ediyor. Geleceğin rüzgar santrali çok daha büyük olacak, daha yüksek bir kulede konuşlanacak, yeni nesil türbin kanatları kullanacak, ve bünyesinde akıllı kontroller ve uzaktan görüntüleme aygıtları barındıracak. Uzunluğu 135 metreyi bulan kuleler daha istikrarlı rüzgar kaynaklarına ulaşacak, bu sayede 70 metreyi aşan yeni nesil türbin kanatları rüzgar santralinin bu kaynakları daha etkin bir şekilde kullanmasına yardımcı olacak. Bu, yüzde 50’den fazla kapasite faktörlerine olanak sağlayacak, aynı zamanda da kilowatt başına kurulu maliyet düşecek ve santral yaşam beklentisi büyüyecek.

Sübvanse edilmemiş halde, bu iyileştirmeler ve maliyet düşürmeler, seviyelendirilmiş rüzgar enerjisi maliyetini 2015’teki yaklaşık $55/megawatt saatten (MWh) 2030’da $31/MWh’e düşürecektir.

 

Daha Fazla Maliyet Düşümleri için Ana Sermaye Dönüşüyor

Rüzgar projesi finansman yapılarındaki geliştirmeler daha fazla maliyet düşümleri sağlayacak. Özsermayeden borca doğru değişim ve yieldco’lar gibi yaratıcı finansman mekanizmaları kullanmak finansman masraflarını ve rüzgar enerjisinin nihai maliyetini düşürecektir.

Daha yüksek borç-özsermaye oranlarına doğru dönüşümün önemini anlayan NREL, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, daha ucuz ana sermayenin 2030’a kadar rüzgar enerjisi maliyetinde $8/MWh daha (sübvanse edilmemiş halde $31/MWh’ten $23/MWh’e düşüş) azalmayı sağlayacağını tahmin ediyor.

                  

Diğer Bulgularla Karşılaştırma

Bu seneki birkaç sunum ve piyasa analizi NREL’in maliyet düşürme projelerinin başarılabilir olduğunu, ve birkaç durumda da çok fazla bir değişimin olmadığını doğruladı.

Goldman Sachs Group Inc. ile başlayalım. Yakın zamandaki bir raporda yatırım bankası şu sonuca vardı “Arkadan esen politik, teknolojik ve şimdi de sosyal rüzgarların gelişmiş ekonomiyi ve yenilenebilir enerjiye rağbeti ittiren güç olması ile ABD enerji sektörü daha şimdiden teknolojik melez devriminin erken saflarında gözüküyor” Goldman, esasen ekonominin ittirici gücüyle, 2030’a kadar yeni rüzgar ve güneş kapasitelerinin 200 gigawatt’tan (GW) fazla olacağını öngörüyor.

Pattern Energy CEO’su Mike Garland rüzgar enerjisi için arkadan esen ekonomik rüzgarları teyit eder bir öngörü ile PTC’nin aşamalı olarak azalması ile uzun vadede rüzgar enerjisi fiyatlarının $30-$40/MWh arasında sabitleneceğini tahmin ediyor. Şirket şimdiden enerji üretiminde ve şirketin 2020 sonrası için teslimat teklifi verdiği rüzgar enerjisi maliyetinde önemli bir gelişim görüyor.

Durumu en iyi anlatan örneklerden biri NextEra Enerji Kaynakları’nın çok daha agresif rüzgar maliyeti düşüşleri beklemesi. ABD’deki en büyük rüzgar enerjisi kapasitesine sahip olan şirket, 2020’den sonraki dönemde, sübvanse edilmemiş halde $20-$30/MWh aralığıyla rüzgar enerjisinin en az maliyetli enerji kaynağı olmasını bekliyor.

Bu agresif maliyet gidişatı endüstrinin en agresif maliyet öngörülerini bile alt etme geçmişi ile doğru orantılı. 2008 yılında DOE, ABD rüzgar endüstrisinin 2030 yılına kadar rüzgar maliyetini $1,850/kW’ye düşürebileceğini tahmin etmişti (sayfa 148, 2016 dolar bazına dönüştürülmüştür). 2016 yılına gelindiğinde endüstri çoktan bu öngörüyü geçmiş ve maliyetleri $1,587/kW’a düşürmüştü. Bu 2008 DOE araştırması ayrıca en iyi rüzgar tesislerinin 2015 yılına kadar yüzde 36 kapasite faktörüne ulaşabileceği, 2030 yılına kadar da yüzde 38’e ulaşabileceğini tahmin etmişti. 2014 ve 2015 yıllarında kurulan rüzgar tesislerinin ortalama kapasite faktörü yüzde 42.6’ya ulaşarak DOE’nin 2030 hedefini 15 yıl önceden yüksek bir farkla geçerek alt etti.

Sonuç

Geleceğin rüzgar santraline doğru olan ilerlemenin oldukça tatmin edici bir maliyet düşümü sağlayacağı tahmin ediliyor. NREL, 2030 yılında sübvanse edilmemiş LCOE’lerin $19/MWh ile $32/MWh bandı arasında olacağını, ve tahmini merkezin $23/MWh olacağını öngörüyor. Bu maliyet değerlerinde rüzgar enerjisi, ABD’nin neredeyse tamamında diğer tüm enerji kaynakları ile rekabet edebilecek, ve bu sayede de tüketiciler ve toplum sağlığı için çift taraflı kazanç sağlayacak.

 John Hensley

rüzgar
fiyat
LCOE
ucuz

EN İYİ DENEYİM İÇİN LÜTEN CİHAZINIZI DİK KULLANINIZ.