Hindistan'ın kömür tüketimindeki büyüme yavaşladı
September 22, 2017 10:41
1 DAKİKALIK OKUMA GEREKTİRİR.

Resmi veriler üzerinde Energydesk tarafından yapılan bir analize göre kömürde yıllar süren tarihsel büyümenin ardından Hindistan’ın tüketimi 2015’ten bu yana dramatik bir yavaşlamaya tanıklık ediyor.

Son iki yılda ülkenin kömür kullanımı ortalama sadece %2,2 oranında büyürken, bu büyüme yıllık ortalama büyümenin %6 olduğu önceki 10 yıla göre sert bir düşüş niteliğindedir.

Kömür tüketiminin %1’in altında büyüdüğü 2011 yılı olmasaydı — gerçi büyümü bir sonraki yıl %7’ye ulaştı — bu değerler bu yüzyıl için rekor düzeyde düşük bir büyüme anlamına gelirdi.

Bu son eğilimin Hindistan’ın enerji sepetinde bir dönüm noktasına mı işaret ettiğini yoksa yalnızca durgun ekonomik büyümeden mi kaynaklandığını söylemek için henüz erken, ancak daha uzun bir düşüşün başlangıcı olabileceğine dair işaretler bulunmakta.

Dünyanın en büyük üçüncü karbondioksit yayıcısı olan Hindistan, tek başına küresel iklim değişimi hedeflerini tehlikeye sokacak bir hamle olarak Modi hükümetinin yüzlerce yeni kömür santrali planlamasıyla genellikle bir sonraki büyük kömür cephesi olarak görülmekte.

Ancak kömür sektörü Hindistan’da son dönemde iyi belgelenmiş sorunlarla karşılaştı: ülke dünyanın en kötü hava kirliliğinden birini yaşarken su sıkıntısı ve kapasite fazlası nedeniyle enerji santralleri yarı zamanın biraz üzerinde çalıştı.

Yenilenebilir enerji de giderek artan bir şekilde maliyet açısından rekabetçi hale gelmeye başlamasından dolayı geçen yıl  ilk kez Hindistanın yeni enerji kapasitesinde kömürden daha çok yer aldı.

Analiz

Energydesk’in hesaplamalarına göre Hindistan’ın kömür tüketimi son iki mali yılda ortalama %2,2 oranında büyüdü — 2016 Mali Yılında %1.5 (14m ton) ve 2017 Mali Yılında %2,8 (24m ton).

Bunun öncesinde Hindistan %12’ye varan dev yıllık büyüme oranlarına tanıklık ediyordu (önemli istisna 2011 olmak üzere).

Yüzyılın başında ilk birkaç yıl kömürdeki büyüme Hindistan’ın şu anda yaşadığına benzer şekilde düşüktü, ancak 2001 Mali Yılı ve 2002 Mali Yılında kaydedilen %2,4 büyüme (resmi devlet verilerine göre) bugüne göre nisbeten daha yüksektir.

Kömür tüketimindeki yavaşlama büyük ölçüde sanayi, çimento ve demir sektörlerinin daha az yakmasından, ayrıca Coal India kontrolünde olmayan madenlerdeki üretimde büyük düşüş yaşanmasından ve ithalatta düşüşten kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Resmi kömür satış ve ithalat verilerini kullanan ve enerji santrallerindeki stok değişimleri tarafından dengelenen analiz, Hindistan’ın 2016 kömür tüketimi büyümesini %3.6 olarak açıklayan yakın geçmişte yayımlanan BP istatistikleri ile çelişmektedir.

Verinin dökümü için en alta bakın.

Yeni Çin?

Hindistan’ın enerji tablosunun akran ekonomik gücü Çin’le benzerliği de çarpıcı.

Birkaç yıl önce kömürün egemenliği ve doruk noktasına varmasına on yıllar olduğu Çin’de tartışma götürmez görünüyordu.

Ancak kısa zaman içinde bir hava kirliliği krizi, yavaşlayan enerji talebi artışı, kömür projelerine aşırı yatırım ve yenilenebilir enerji harcamalarında bir artış yaşanması büyük bir kaymaya neden oldu.

Çin’in kömür tüketimi üst üste üç yıl azaldı.

Bu durum Hindistan’da gerçekleşmedi, ancak ufukta önemli bir şeyin olduğuna dair üç gösterge bulunmakta — ülkenin planlanan kömür proje toplamı küçülmeye devam ediyor, Merkezi Elektrik Otoritesi önümüzdeki on yıl boyunca yeni kömür santrallerine ihtiyaç olmadığını söyledi ve hatta kapatılabilecek 37GW eski kömür kapasitesi tespit etti. Öte yandan Coal India ise artık uygun olmayan 37 madeni kapatmayı planlıyor.

Bunlar gerçekleşirken yenilenebilir enerji büyüme yaşıyor ve Hindistan Nisan-Mart 2017’de kömürden (yaklaşık 8 GW) daha fazla rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları (yaklaşık 12 GW) kurulumu gerçekleştirdi.

Yenilenebilir enerji kaynakları ayrıca Nisan 2016 - Mart 2017’de önceki yıla kıyasla tüm yeni enerji üretiminin yaklaşık %26’sını veya 1/4’ünün biraz fazlasını oluşturdu. Ve önümüzdeki mali yılda elektrik şebekesine muhtemelen ek12-15GW eklenmesiyle birlikte daha da değişecek.

Verilere nasıl ulaştık?

Devlet kontrolündeki Coal India Limited and Singareni Collieries Co. Ltd., Hindistanın toplam kömür üretiminin %90ından fazlasını gerçekleştiriyorken kalanı NTPC, Adani ve Jindal gibi küçük özel madencilertarafından yapılmaktadır.

Yakın geçmişte biten Hindistan mali yılı (Nisan 2016 - Mart 2017) CIL ve SSCL verileri bu iki kuruluşun toplam satışlarının önceki mali yılda yaklaşık 11 mmt arttığını gösteriyor. Coal India satışları veya sürümü 543 mmt şeklinde gerçekleşerek 534 mmt olan önceki yıla göre artış gösterdi.

Singareni Collieries (SCCL) tarafından yapılan üretim ise 61.34 mmt şeklinde gerçekleşerek 60,38 olan önceki yıla göre artış gösterirken, sürüm ise önceki yılki 58,68 değerinden 60,84e yükseldi.

Hindistan Nisan 2016 - Mart 2017 döneminde 191 milyonun biraz altında kömür ithal etti.

Bu değer önceki finansal yılın 203 mmt değerinden %6,3 oranında bir düşüş anlamına gelmekte ve CIL ve SSCLnin yaptığı iç kömür satışındaki artışı dengelemektedir.

2017nin dördüncü çeyreği için özel madencilerile ilgili resmi verilere henüz sahip değiliz, ancak üretimde büyük bir değişim yaşadıklarını düşünmek için bir neden bulunmuyor.

Bu madenler son finansal yılda yaklaşık 42 mmta ve Nisan - Aralık 2016a 32,54 mmta karşılık geldiler. Ocak-Mart 2017 için ek 12 mm olduğu varsayılırsa, 2017 mali yılı için özel madencilerin toplamı 45 mmt olur.

Enerji santrallerinde stoklar 2016 Mali Yılında 13 mmt kadar artarken, 2017 Mali Yılında stoklar yıl boyunca 11 mmt azalarak 1 Nisan 2016’da 38,8’den 31 Mart 2017’de 27,7’ye düştü. Satış, diğer üretim, ithalat ve stok azalması bir bütün olarak ele alındığında, kömür kullanımında 24 mmt veya yaklaşık %2,8lik bir artış elde ediyoruz.

Elektrik tüketimi tarafında kömür bazlı üretim Nisan 2016 - Mart 2017 aralığında yaklaşık %5,5 oranında artış gösterdi. Ancak yenilenebilir enerji %25 artış gösterdi ve tüm yeni üretimin %26sından fazlasına karşılık geldi; bunun bir nedeni elektrik üreticilerinde kömür kullanımındaki azalma oldu.

Bu durumda ekonomide kömür tüketimindeki azalma nasıl açıklanabilir? Kömür Bakanlığının 2016-2017 Yıllık Raporunda yer alan Nisan - Aralık 2016 geçici verilerine göre 2015 Mali Yılından beri şebeke elektriği, çimento ve sünger demir sektörleri tarafından tüketilen kömür miktarında önemli düşüşler meydana geldi.

Ashish Fernandez - Energydesk

hindistan
komur

EN İYİ DENEYİM İÇİN LÜTEN CİHAZINIZI DİK KULLANINIZ.