HAKKIMIZDA

Greenpeace Akdeniz olarak küresel ve Türkiye enerji
piyasalarıyla ilgili analizleri Enerji Masası altında topladık.

Tüm dünyada yatırım trendleri 
kömür, fosil yakıtlar ve nükleerden 
‘‘yenilebilir enerjilere’’ doğru değişmekte.

Enerji Masası, Dünya enerji piyasalarında değişen yatırım paradigmalarını ve finansal kuruluşların enerji alanındaki son yatırım analizlerini derleyip, enerji uzmanlarınca hazırlanmış haber ve analizler aracılığıyla sizlere sunuyor.

Enerji Masası, Türk yatırım ekosistemini bugünün ‘karlı görünen’ alanları ve atıl aktifler konusunda uyarıyor ve sürdürülebilir enerjilerin gelişmesi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

 

YENİ YATIRIMLAR

%51

Fosil yakıt yatırımları dünya genelinde düşüşte.

Son iki yılda devreye alınan enerji santrallerinin %50’den fazlası yenilebilir enerji santralleri oldu.

YATIRIM ORTAMI

128

Dünya genelinde yenilebilir enerjiye ilgi artıyor.

Halihazırda 128 ülkenin yenilebilir enerjiyle ilgili hedefleri ve bir kısmının destek mekanizmaları var.

YATIRIM MALİYETLERİ

-%45

Yenilebilir enerji ilk yatırım bedelleri düşüyor.

Son 10 yılda güneş santrallerinin ilk yatırım maliyetleri %45 oranında düşüş gösterdi, rüzgarda da aynı durum söz konusu.

Greenpeace kömür yatırımlarının, çevreye ve sağlığımıza etkileri bir yana; değişen yasalar, finansmanda yaşanan sıkıntılar ve dünyanın hızla bu alandan uzaklaşması nedeniyle atıl aktiflere (stranded asset) dönüşme riskiyle karşı karşıya olan ekonomik olmayan yatırımlar olduğunu düşünüyor, yenilenebilir enerji yatırımlarının ise dünyanın birçok piyasasında şebeke paritesini çoktan yakaladığını ve kısa süre içerisinde enerji piyasalarını domine edeceğini öngörüyor.  

 

Bu nedenle birçok ülkede enerji uzmanları, ekonomistler ve finansal analistlerden oluşan bir ekiple sürdürülebilir yatırımlar ve finansman alanında çalışıyor. Dünya enerji piyasalarında değişen paradigmaları, gelişmeleri, finansal kuruluşların enerji alanındaki son yatırım analizlerini derliyor ve sürdürülebilir yatırımlar alanında çalışmalar sürdürüyor.

Greenpeace Akdeniz olarak küresel ve Türkiye enerji piyasalarıyla ilgili bu analizleri
Enerji Masası altında topladık.

Siz de çalışmalarımızdan haberdar olmak, yatırım analizlerimize ulaşmak için enerjimasasi.com’u ziyaret edebilir ya da e-bültenimize buradan abone olabilirsiniz.

 

EN İYİ DENEYİM İÇİN LÜTEN CİHAZINIZI DİK KULLANINIZ.